03.12.2024
Stanovništvo Crne Gore sa smetnjama/preprekama u obavljanju svakodnevnih aktivnosti
Podaci u ovom Saopštenju odnose se na broj i strukturu stanovništva prema smetnjama/preprekama u obavljanju svakodnevnih aktivnosti. Lica koja imaju smetnje/prepreke pri obavljanju svakodnevnih aktivnosti su lica koja imaju praktična ograničenja u izvođenju ili učestvovanju u različitim aktivnostima. Ova grupa uključuje lica koja doživljavaju ograničenja u osnovnim funkcionalnim aktivnostima, kao što su kretanje, vid, sluh, pamćenje, staranje o sebi i komunikacija, čak i ako je ograničenje bilo poboljšano upotrebom pomagala ili uz podršku okoline. Odgovor na ovo pitanje se prikupljao na bazi izjave lica, bez obzira na postojanje medicinske dokumentacije kao dokaza o invalidnosti. Dodatno, sastavni dio ovog saopštenja su i podaci prikupljeni popisom kao nacionalni zahtjev, a koji se odnose na postojanje rješenja u vezi sa invaliditetom tj. rješenja koje je izdala neka od nadležnih institucija, kao i vrstu invaliditeta koju lice ima.
Od ukupnog broja stanovništva, 8,54% lica ima najmanje jednu smetnju/prepreku u obavljanju svakodnevnih aktivnosti, 5,83% lica ima smetnje/prepreke sa kretanjem, 3,86% sa vidom, 2,48% sa sluhom, 2,02% sa pamćenjem, 2,12% sa staranjem o sebi i 1,09% sa komunikacijom.
Posmatrano po opštinama najveći procenat stanovništva sa najmanje jednom smetnjom/preprekom je u Andrijevici, i to 18,06%, a najmanji 3,48% u Budvi.
Posmatrano po polu, veći je procenat lica sa smetnjama/preprekama u obavljanju svakodnevnih aktivnosti među ženama nego među muškarcima, pri čemu 9,56% žena i 7,48% muškaraca ima barem jednu smetnju/prepreku u obavljanju svakodnevnih aktivnosti.
Rješenje u vezi sa priznavanjem statusa invaliditeta izdato barem od jedne nadležne ustanove ima 5,36% lica. U odnosu na vrstu invaliditeta, prema podacima popisa, 2,38% lica je odgovorilo da ima senzorni invaliditet, 3,84% motorički, a 2,09% psihosocijalni.